Ste fanúšikmi turistiky a hľadáte zaujímavú možnosť na ďalší výlet? V tomto prípade vás potešíme – máme skvelý tip na to, ako stráviť letné dni! Je vhodný ako jednodňový výlet a zároveň ako putovanie na niekoľko týždňov. Ak ste navyše aj milovníkmi histórie, vaša radosť sa istotne znásobí dvakrát. Určite ste už počuli o trase s názvom Cesta hrdinov SNP. Je to najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku. Vedie naprieč celou krajinou v celkovej dĺžke 770 kilometrov. Hoci sa stala známou pomerne nedávno, vznikla už v 50. rokoch 20. storočia. Začína sa v Duklianskom priesmyku a končí v Devíne. Je značená červeným turistickým značením. Prechádza miestami na Slovensku, ktoré boli dôležitou súčasťou Slovenského národného povstania a oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945.
Samotná turistická trasa je z hľadiska hornatosti veľmi rôznorodá. Prechádza pohoriami ako Čergov, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Malé Karpaty, ale aj niektorými mestami – Bardejov, Trenčín či Bratislava. Pri prechode trasou sa ale väčšinou stretnete s horami, preto je celkovo náročnejšia, najmä pre začiatočníkov, ktorí s turistikou začali len nedávno. V priemere ju prejdete za 26 až 28 dní, záleží to však od vašej zdatnosti a kondície, ako aj od hmotnosti batožiny, ktorú sa rozhodnete vziať si so sebou. Preto si odporúčame brať len naozaj nevyhnutné veci.
Väčšina záujemcov sa po stopách Slovenského národného povstania vyberie práve v lete, odvážlivci a skúsení turisti by sa na to mohli odhodlať aj v zime. Keďže je to celkovo naozaj náročná trasa, takúto možnosť odporúčame len naozaj špičkovým znalcom, ktorí vedia, čo robia a pre táborenie v mrznúcich podmienkach už majú bohaté skúsenosti a potrebné vybavenie. Čo sa týka pamiatok, na ceste natrafíte napríklad na Duklianske bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku, hrad Zborov, Bardejovské kúpele, jaskyňu Driny, symbolický stred Európy – Krahule alebo Mohylu na Bradle.
Ak ste sa už presvedčili, že máte primeranú kondíciu na zvládnutie približne mesačnej túry a uvažujete nad tým, že by ste sa po nej vydali, potrebujete sa vhodne pripraviť. Určite vám pomôže, ak si prečítate rozhovory alebo denníky ľudí, ktorí Cestu SNP už absolvovali. Môžete ich nájsť kdekoľvek na internete, rovnako ako aj itinerár či mapu. Zaujímavou alternatívou k použitiu klasických máp sú aplikácie s offline mapami ako napríklad Locus alebo mapy.cz. Čítanie zápiskov skúsenejších turistov pomôže so základnými otázkami – ako sa čo najlepšie pobaliť na cestu, čo si so sebou vziať na jedenie, na akých miestach prespať či aké ďalšie zaujímavé atrakcie môžeme nájsť v okolí. Pre ľudí, ktorí by sa chceli o Ceste SNP dozvedieť čo najpodrobnejšie informácie ponúka Klub slovenských turistov aktuálny TTO – turistický záznamník s mapami po tejto trase.
Čo robiť, ak sa chcete vydať na túru, ale nemáte s kým? Ak sa bojíte putovať sami, žiaden strach. Na portáli cestasnp.sk, ktorý je okrem iného tiež užitočný pomocník, nájdete po prihlásení možnosť nájsť si parťáka, s ktorým môžete spolu cestovať. Aké výhody získate absolvovaním tejto najdlhšej turistickej magistrály na Slovensku? Okrem toho, že to bude zážitok na celý život, nadobudnete nové skúsenosti ohľadom turistiky a plánovania dlhších trás. Vyskúšate si, aké je to cestovať po dobu niekoľkých týždňov – či už sami, alebo s niekým iným. Ak sa na zdolanie túry odhodláte sami, naučíte sa, aké je to spoľahnúť sa výlučne na seba. Na druhej strane, putovanie s druhým človekom môže pomôcť utužiť vaše vzťahy. V neposlednom rade si budete môcť obzrieť pamiatky, ktoré súvisia s našou históriou. Tak neváhajte a vydajte sa po stopách ľudí, ktorí pomohli zmeniť kus našich dejín!