Medziľudské vzťahy sú také, aké si ich vytvoríme, takto by mohla znieť ich definícia. V tejto jednoduchej fráze sa však ukrýva veľmi široké spektrum ľudských vlastností, počnúc obetavosťou a osobným hrdinstvom, kedy sú niektorí ochotní riskovať svoj život, aby zachránili napríklad topiaceho sa pod nebezpečným jazom, a končiac úplne opačnými prejavmi zbabelosti, medzi ktoré tiež patria ohováranie.
Čo je to ohováranie, vie asi každý z vás, v súhrne sa vždy jedná o nejaké nepravdivé informácie, ktoré ktosi šíri v úzkom okruhu svojich priateľov, alebo v horšom prípade na verejnosti. Ak vás osobne niekto ohovorí, že napríklad neuplávate ani desať metrov v bazéne, pritom sami dobre viete, že ste pomerne dobrý plavec, a že máte za sebou aj niekoľko medailí z plaveckých závodov, potom sa len zasmejete, a mávnete nad tým úbožiakom, čo ohováranie šíri, rukou.
Lenže nie vždy je ohováranie také smiešne a neškodné. Jednou z tých nebezpečných foriem je napríklad ohováranie rozšírené po Internete, na sociálnych sieťach, či formou e-mailu alebo webových stránok, kde sa zmienite o niekom, že má pedofilné sklony, že týra zvieratá, alebo že zavinil pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu, pri ktorej usmrtil tri osoby. Takéto ohováranie môže mať veľmi vážny sociálny dopad, niektorí ľudia sa od vás môžu odvrátiť, niekto vás dokonca začne psychicky šikanovať a môže to dopadnúť tak, že sa odsťahujete z mesta, a na novom pôsobisku sa to ľudia tiež dozvedia a bude to tu ešte horšie, ako tam, odkiaľ ste sa prisťahovali.
Takéto ohováranie je trestným činom, páchateľa môže stihnúť až nepodmienečný trest odňatia slobody, nie je to sranda, a každý, kto ohováranie chce verejne šíriť, by si to mal rozmyslieť. Obeť ohovárania sa tiež môže adekvátne brániť, a to veľmi efektívne. Napríklad vyhľadá odbornú pomoc v advokátskej kancelárii v Banskej Bystrici Lexante, a tá sa postará o príslušné kroky, aby bola zjednaná náprava.